Product added to basket

Product added to basket

Hurtig levering 1-2 hverdage
Fri fragt fra 1000,- ex moms
Personlig rådgivning på 70 21 15 35
Stort showroom
Gratis levering og opsætning af alle patientstole til brofaste øer
close
close
  • Revamil, Medicinsk Honning, Netforbinding, 5 x 5 cm, 10 stk.
Der er en video tilknyttet produktet som ikke må vises, accepter marketing-cookies for at se videoen.

Revamil, Medicinsk Honning, Netforbinding, 5 x 5 cm, 10 stk.

Varenummer: 214301

  • Gazebind imprægneret med ren medicinsk honning
  • Antibakteriel beskyttelse fra honningens enzymer
  • Danner et beskyttende lag i såret
  • Velegnet til både kroniske og akutte sår
  • Kan anvendes til inficerede sår og mindre brandsår
  • Steril og klar til brug
  • Fri for rester af bekæmpelsesmidler
  • Skånsom og nem anvendelse
  • Kan sidde i op til 3 dage
  • Ensartet og kontrolleret kvalitet

Log ind for pris

Ekspederes hurtigst muligt - Detaljer
Kjærulff ekspedere alle ordrer så hurtigt som muligt.
Ordrer afgivet inden kl. 14.00 vil vi altid ekspedere samme dag,
hvilket betyder at du modtager varerne 1 - 2 dage senere.

Revamil sårbandage er et gazebind imprægneret med honning, der er produceret under kontrollerede forhold. Den kontrollerede produktionsproces garanterer, at Revamil ikke indeholder rester af bekæmpelsesmidler og at Revamil har en reproducerbar kvalitet. Den honning, der anvendes til Revamil sårbandage, har et højt indhold af honningenzymer, bl.a. glucoseoxidase. På grund af den høje sukkerkoncentration blandes en del af sårfugten med Revamil og danner således et tyndt lag, som forstærker sårbandagens antibakterielle beskyttelse.

Anvendelse

  1. Rens såret som sædvanlig, hvis det er nødvendigt.
  2. Åbn emballagen i toppen ved at trække i forseglingen, og fjern
    beskyttelsesfolien på gazen.
  3. Tag gazen ud af emballagen, og spred den ud over såret.
  4. Fikser gazen som sædvanlig, f.eks. med selvklæbende porøs tape.
  5. Gazen må også dækkes til med en sekundær bandage, som fikseres som sædvanlig.
  6. Fjern gazen efter én til maksimal 3 dage, og anbring en ny Revamil sårbandage.

Indikation

Revamil Wound Dressing kan bruges til forskellige typer sår som Decubitus (liggesår), forskellige slags ulcus, inficerede sår, akutte sår, kirurgiske onkologiske sår, strålingsinducerede onkologiske sår og små brandsår (1. og 2. grads).

Bivirkninger

Produktet må ikke bruges, hvis patienten er allergisk eller overfølsom over for honning. En allergisk reaktion eller overfølsomhed kan resultere i rødmen, irritation og eventuelt mindre smerte i huden eller såret.

I tilfælde af uventede bivirkninger efter behandling, kontaktes læge eller fabrikant. Bivirkninger kan føre til, at patienten oplever ubehag.

Sikkerhedsforanstaltninger

Må ikke bruges, hvis der er kommet honning ud af den indvendige emballage. Utæthed kan resultere i kontamination af produktet med bakterier og i sårinfektion. Takket være honningens antibakterielle beskyttelse betragtes risikoen for sårinfektion som meget lille.

Må ikke bruges, hvis emballagen (posen) ikke er tætsluttende. Emballage, som ikke er tætsluttende, kan resultere i, at sårbandagen ikke er steril og i sårinfektion. Takket være honningens effektive antibakterielle beskyttelse betragtes risikoen for sårinfektion som meget lille.

Påfør ikke dette produkt i mere end 30 på hinanden følgende dage. Behandling i mere end 30 på hinanden følgende dage kan resultere i, at patienten oplever ubehag, eksempelvis irritation og/eller mindre smerte.

En brugt bandage må ikke bruges igen. Bruges en brugt bandage igen, kan det resultere i, at honningen ikke virker så godt, kontamination af produktet og kontamination eller inficering af såret.

Gensteriliser ikke en åbnet emballage. Gensterilisering af en åbnet emballage kan resultere i, at honningen ikke virker så godt, kontamination af produktet og kontamination eller inficering af såret.

Brug ikke produktet efter udløbsdatoen, da det kan resultere i, at produktet ikke virker så godt og, at patienten føler ubehag.

Opbevaring

Bør opbevares ved 10-300C.

  • Brand: Revamil

Levering:

Ordrer afgivet inden kl. 14.00 vil vi altid ekspedere samme dag, hvilket betyder at du modtager varerne 1 - 2 dage senere.
Vi afsender med Danske Fragtmænd og til pakkeshop med DAO

I tilfælde af at fragtfirmaet kører forgæves til din leveringsadresse, bliver varerne returneret til nærmeste fragtterminal (IKKE en pakkeshop). Hvis du ikke kan være hjemme når varerne skal leveres, bedes du oplyse til os, at pakken må sættes uden kvittering. Dette er på eget ansvar.

Returnering:

Indlevering i pakkeshop:

Returfragt kan nemt og hurtigt købes på linket nedenfor i vores returportal:

Kjærulff Fodplejeartikler A/S - Returportal

Når du opretter en retur, modtager du både en QR-kode og en returlabel via e-mail samt på kvitteringssiden. Du kan herefter gå til din nærmeste pakkeshop/indleveringssted og vise QR-koden på din telefon, som de scanner.

Afhentning på din adresse:

Hvis du ønsker at Kjærulff skal være behjælpelig med returneringen på din adresse, kan det aftales ved at kontakte os på tlf. 70 21 15 35 eller via e-mail på info@kjaerulff-fodpleje.dk

Prisen for en afhentning på din adresse er: 128,- ex moms. (160,- inkl. moms)

Du bedes pakke varen forsvarligt ind, når du returnerer, og du må IKKE sætte returlabelen direkte på originalemballagen.

Beskriv årsagen til returneringen i et følgebrev og vedlæg din forsendelse.

Udgåede, sterile og skaffevarer tages ikke retur.

Pakken skal sendes til:

Kjærulff Fodplejeartikler A/S

Ørkebyvej 2

5450 Otterup